еМагазин

Tag : гласачко ливче

Македонија

МВР: Регистрирани два случаи на фотографирање гласачко ливче

Редакција
Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека до овој момент се регистрирани два случаи на фотографирање гласачко ливче, а нема регистрирано нарушување на јавниот ред...
Локално

Штипјанец го искинал гласачкото ливче на сопругата

Редакција
СВР Штип поднесе кривична пријава против Џ.Д.(64) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „повреда на слободата на определување на избирачите“,...
Македонија

Во МВР било пријавено фотографирање на гласачи на неколку избирачки места

Редакција
МВР информира дека на избирачко место бр.2539/1 во ОУ „Његош“ во Колонија, пријавено е дека М.С. (55) го фотографирал своето гласачко ливче. Известен е јавен...
Македонија

За печатење на гласачкото ливче за референдумот за името ќе бидат потрошени 13 милиони денари

Редакција
Државната изборна комисија го утврдува изгледот на гласачкото ливче за референдумот закажан за 30 септември. Печатницата „Киро Дандаро“ е избрана да ги печати ливчињата, а...