еМагазин
Image default
Македонија

Во Охрид, Струга, Битола и Ресен почуствувани земјотреси кои се случија во грчко Кожани

Двата земјотреси што се случија денеска во Кожани, соседна Грција беа почуствувани и во Охрид, Струга, Битола и Ресен. Епицентарот на земјотресите биле на 220 километри јужно од Скопје во соседна Грција и потекнуваат од епицентралното подрачје Кожани.

Првиот земјотрес се случил во 12 часот и 50 минути со Рихтерова магнитуда 5.0, додека вториот во 12 часот и 59 минути со Рихтерова магнитуда 4.0.

Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија Природно-математичкиот факултет во Скопје, првиот земјотрес бил особено почуствуван во југозападниот дел и тоа во Охрид, Струга, Битола и Ресен со интензитет четири степени според Европската макросеизмичка скала, во Кичево и околината со интензитет од три до четири степени, а во Скопје и дел од источниот дел од Републиката со интензитет од три степени.

Додека пак, вториот земјотрес бил почувствуван во Битола и околината со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нови рочишта за „Траекторија“ и „Тарифа“ на СЈО

Редакција

Генералниот секретар Рашковски ќе тужи партии, новинари и медиуми

Редакција

Охрид има рок до февруари да се справи со дивоградбите, ако не УНЕСКО ќе го стави на листата на загрозени подрачја

Редакција