еМагазин
Image default
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Востанието против фашистите на 11 октомври во Прилеп го започнале 16 партизани

За почеток на востанието против фашизмот во Македонија се смета нападот кој Прилепскиот партизански одред „Гоце Делчев“ го извршува во Прилеп на 11 октомври 1941 година.

Во нападот учествуваат 16 партизани, распределени во три групи.

Првата го напаѓа бугарскиот полициски участок, втората – затворот, а третата има задача да ги прекине телефонските врски и електричната инсталација.

Во првата група учествуваат: Аспарух Јосифоски (командир), Душко Наумоски, Блаже Спиркоски, Милан Димоски и Драган Спиркоски.

Во втората група биле: Никола Попоски (командир), Мице Козар, Пецо Крстески, Јонче Јанески, Благоја Корубин и Душко Ристески.

Во третата група биле: Мице Димески (командир), Крсте Црвенковски, Коле Чашуле, Киро Ќососки и Киро Базеркоски.

Помеѓу партизаните немало загинати, а бил убиен еден стражар од участокот во Прилеп од Душко Наумоски.

Татко му на Наумоски бил пријател на стражарот Петар Колев, кој бил местен човек од Смилево, мобилизиран. Душко го искористил ова па се приближил и го убил.

Дејствија има и во Кумановско. На 12 октомври 1941 година, во областа Студена вода е формиран Кумановскиот (Козјачки) партизански одред, а во областа Менкова колиба Карадачкиот партизански одред.

При првите судири со бугарската војска овие партизански одреди биле разбиени.

Карадачкиот одред е разбиен на 14 октомври, а Козјачкиот одред – на 17 октомври.

Скопскиот партизански одред, формиран веќе во август, не зема учество во овие настани, бидејќи борците не биле известени. Иако активноста на овие први партизански одреди е скромна, таа претставува иницијална каписла за продолжување на борбата.

Користени материјали од Википедија

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Првата пушка против фашистите пукнала пред 11 октомври

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

7 лица од новозаразените со корона вирусот со претходни заболувања

Редакција

(Вознемирувачко видео) Шокантни снимки од САД: Полицијата со возило туркаше луѓе на расните протести

Редакција

Приведено е лицето кое пукаше во полицаец во Велес

Редакција