еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев: Убав ден да им оддадеме почит на сите што ги бранат правата на ЛГБТИ заедницата

Премиерот Зоран Заев по повод 17 мај – Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата денеска се огласи на својот Фејсбук-профил.

„Убав ден и повод за да им оддадеме почит на сите што ги бранат и промовираат правата на припадниците на ЛГБТИ заедницата.

Убав ден и да порачаме дека во борбата за еднакви можности, без оглед на сексуалната ориентација или родовиот идентитет, секој може да го даде својот придонес.

Солидарноста и промоција на правата за сите луѓе што припаѓаат на обесправените групи или во ранливи ситуации, станува одлика на нашиот концепт „Едно општество за сите““, напиша Заев.

Фото: Фејсбук/Зоран Заев

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Груевски снимен во познат и скап ресторан во Будимпешта

Редакција

Бошњаковски: Владата не се меша во судството, целта на амнестијата е помирување

Никола Осило

Средба Меркел – Заев: Берлин ќе даде зелено светло за датум во септември

Редакција