еМагазин

Tag : ЛГБТИ

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Маж од Демир Капија ќе одговара за потикнување омраза кон ЛГБТИ заедницата

Редакција
Од Јавното обвинителство информираа дека маж од Демир Капија преку интернет ширел коментари полни со омраза, кои би можеле да ја загрозат безбедноста кон припадниците...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Економското вклучување на ЛГБТИ луѓето ќе го зголеми БДП на Македонија, велат од Светска банка

Редакција
Светската банка денеска соопшти дека политиките насочени кон зајакнување на социјалното вклучување на лезбејките, хомосексуалците, бисексуалците, трансродовите и интерсексуалните (ЛГБТИ) луѓе би можеле да помогнат...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Министерката Шахпаска дел од Парадата на гордоста: Силно верувам во општество кое дава еднакви можности за секој граѓанин

Редакција
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, силно верува во општество кое дава еднакви можности за секој граѓанин, и оттука даде поддршка на денешната...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Скопје Прајд: Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од општеството и ги заслужуваат човековите права и слободи

Редакција
Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од нашето општество и ги заслужуваат човековите права и слободи како секој граѓанин, порачаа учесниците на денешната втора Парада...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Денеска во Скопје втора ЛГБТИ парада на гордоста

Редакција
Денеска во Скопје ќе се одржи втора ЛГБТИ парада на гордоста, Skopje pride. Прајд протесниот марш ќе стартува од Жена парк во 12 часот, а...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни

Редакција
Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни 2021 (сабота), во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ), информираат...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Викенд на гордоста – Скопје од 2-8 септември во три локации во главниот град

Редакција
Од 2-8 септември во Скопје, ќе се одржи осмиот по ред Викенд на гордоста Скопје. Како што информираат организараторите овој настан ќе се одржи на...
Македонија

Осуди за скандалозната изјава на Заев и од СЕММ, ССНМ и повеќе невладини организации

Редакција
И денеска лавина од реакции за скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев. Ви ги пренесуваме реакциите на СЕММ, ССНМ и повеќе невладини организации СЕММ: Изјавата...
Македонија

Зошто под квалификативот „еден суетен новинар” се препознал Героски тоа треба него да го прашате, вели Заев

Редакција
Во интервју за МИА, премиерот Зоран Заев, зборува за скандалозната изјава со кои ги навреди припадниците на ЛГБТИ заедницата, а од медиумиските организации го обвинија...
Македонија ТОП СТОРИИ

ЛГБТИ активистот Беким Асани за нападот на Матка: “Цело време викаа ќе те убиеме, мртов си, а на другарките им викаа вас ќе ве силуваме„

Редакција
ЛГБТИ активистот Беким Асани од Тетово на својот Фејсбук профил соопшти детали за вчерашниот напад на неколку ЛГБТИ активисти на Матка. „Во група од 15 до...