еМагазин

Tag : СЕММ

Македонија ТОП СТОРИИ

ЗНМ и СЕММ апелираат на крајна внимателност и етички баланс во вестите поврзани со исчезнатото девојче

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Советот на честа при ЗНМ и Советот за етика во медиумите (СЕММ), како дел од саморегулацијата во Македонија, најостро...
Македонија

Избран нов Управен и Надзорен одбор на Советот за етика во медиумите на Македонија

Редакција
Леунора Калиќи е избрана за нов претседател на Управниот одбор (УО) на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), информираат од СЕММ. Таа е...
Македонија ТОП СТОРИИ

ЗНМ, ССНМ и СЕММ: За јавни наративи што стимулираат омраза и агресија, мора да има одговорност

Редакција
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудуваат...
Македонија ТОП СТОРИИ

ЗНМ и СЕММ регираат на однесувањето на Бектеши: Државните функционери повторно во напад кон новинарите, ваквото однесување мора да престане!

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) најостро го осудуваат односот на министерот за економија Крешник Бектеши,...
Македонија

ЗНМ и СЕММ: Стигматизирачки и омаловажувачки пристап на Апасиев кон новинарите

Редакција
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудуваат непристојниот и груб однос на пратеникот Димитар Апасиев...
Македонија ТОП СТОРИИ

СЕММ со апел за професионално известување за несреќата: Медиумите да информираат точно и да не објавуваат имиња и фотографии на жртвите

Редакција
По сообраќајната несреќа што рано изутрината се случи во Бугарија, Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) апелира до медиумите да известуваат со целосна...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Доделени наградите за најдобри новинарски стории за инклузивно известување за различностите во време на Ковид-19

Редакција
Ирена Каревска од редакцијата на „360 степени“ за сторијата „Децата за кои не почна новата учебна година“ ја доби првата награда на Конкурсот за најдобри новинарски стории...
Македонија

ЗНМ и СЕММ бараат крајна внимателност при известувања за лични трагедии или самоубиства

Редакција
Здружението на новинарите (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) по повод известувањето на дел од медиумите во врска обидите за самоубиство ги повикуваат...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ЗНМ, СЕММ и ИАБ ќе соработуваат за дигиталното огласување да се одвива во медиумите во Регистарот

Редакција
Потписниците на Меморандумот за соработка, во рамки на својата примарна дејност и цели, заеднички ќе дејствуваат и во корист на дополнително унапредување на работата на...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

еМагазин доби пофалница на конкурсот за најдобри новинарски трудови за Ковид-19 на СЕММ

Редакција
Советот за етика во медиумите (СЕММ) денеска, преку видео-обраќање на Фејсбук, ги соопшти наградите од конкурсот за најдобри новинарски трудови поврзани со известувањето за пандемијата...