еМагазин

Tag : известување

Македонија ТОП СТОРИИ

ЗНМ и СЕММ апелираат на крајна внимателност и етички баланс во вестите поврзани со исчезнатото девојче

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Советот на честа при ЗНМ и Советот за етика во медиумите (СЕММ), како дел од саморегулацијата во Македонија, најостро...
Македонија

ЗНМ и СЕММ: Нема простор за сензации во медиумите кога има лични трагедии

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) апелираат до медиумите доследно да го почитуваат Кодексот на новинарите на Македонија...
Македонија

ССНМ: Медиумските работници по известувањето за време на кризна состојба се соочуваат со несигурност, страв, анксиозност, осаменост, несоница, замор

Редакција
Воени конфликти, поплави, пожари, протести, а изминатата година и во време на пандемија – во сите овие кризни состојби новинарите, фоторепортерите, како и снимателите се...
Македонија

ЗНМ и СЕММ бараат крајна внимателност при известувања за лични трагедии или самоубиства

Редакција
Здружението на новинарите (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) по повод известувањето на дел од медиумите во врска обидите за самоубиство ги повикуваат...
Македонија

ССНМ и ЗНМ: Професионалното новинарство е јавно добро кое не смее да се ограничи

Редакција
Професионалното новинарство е јавно добро кое не смее да се ограничи, порачуваат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и од Здружението на...
Македонија

СЕММ: Новинарството да биде ослободено од притисоци, а новинарите одговорни кон професијата

Редакција
Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), по повод 3 мај, Светскиот ден на слободата на медиумите, повикува на зголемена одговорност во почитувањето на...
Македонија

Советот за етика повикува на внимателно и одговорно известување околу корона вирусот

Редакција
Во врска со појавата на случај на корона вирус во државата, Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) повикува медиумите да се однесуваат професионално...
ЖИВОТ

СЕММ и ЗНМ апелираат за професионално и одговорно известување за Парадата на гордоста

Редакција
Во пресрет на Парадата на гордоста, што ќе се одржи на 29 јуни во Скопје, Советот за етика во медиумите (СЕММ) и Здружението на новинарите...
Македонија

Советот за етика во медиумите апелира на одговорност и коректно известување за изборите

Редакција
Во пресрет на претседателските избори, Советот за етика во медиумите (СЕММ) апелира за целосна професионална одговорност во новинарството, промовирање партиципаторен политички процес и континуиран пристап...