еМагазин

Tag : лгбт

ЖИВОТ

Парада на гордоста на 24 јуни во Скопје

Редакција
Под мотото „Горди и гласни“ годинава Парадата на гордоста ќе се одржи на 24 јуни, најавија на прес-конференција претставници од Националната мрежа против хомофобија и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Васил Гарванлиев ќе ја отвори втората Парада на гордоста во Скопје

Редакција
Под мотото „Вон ѕидовите“ на 26 јуни во Скопје ќе се одржи втората Парада на гордоста во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија....
Балкан

(ВИДЕО) Во Софија се одржа ЛГБТ парада, настапи и Васил Гарванлиев

Редакција
Вчера во Софија, Бугарија се одржа традционалната ЛГБТ парада, Sofia Pride 2021. На истата настапи и годинешниов македонски преставник за Евровизија, Васил Гарванлиев. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
Македонија

Заев се извини на ЛГБТИ заедницата: Зборот „педер“ го употребив за да дадам карактерна особина

Редакција
„ЛГБТИ заедницата ја има мојата голема почит. Затоа, пред да го употребам зборот „педер“ упатив извинување. Тој збор го употребив за да дадам карактерна особина,...
ЖИВОТ

СЕММ и ЗНМ апелираат за професионално и одговорно известување за Парадата на гордоста

Редакција
Во пресрет на Парадата на гордоста, што ќе се одржи на 29 јуни во Скопје, Советот за етика во медиумите (СЕММ) и Здружението на новинарите...
Македонија

(Фото) Американската амбасада во Скопје во боите на виножитото во чест на ЛГБТИ Месецот на гордоста

Редакција
Американската амбасада во Скопје во чест на ЛГБТИ Месецот на гордоста традиционално и годинава е во боите на виножитото. „За да го прославиме ЛГБТИ Месецот на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Само несигурните во својата сексуална ориентација имаат проблем со сексуални разлики“: Твитер за Парадата на гордоста во Скопје

Редакција
Првата парада на гордоста во Македонија ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, најави од Националната мрежа за борба против хомофобија и...
Балкан

(ВИДЕО) Гости и ЛГБТ-активисти од Македонија: Масовна посетеност на Парадата на гордоста во Приштина

Редакција
Припадници, активисти и поддржувачи на ЛГБТИ заедницата во Косово, под мотото „Во име на слободата“, ја одржаа денеска во Приштина Парадата на гордоста, која помина во...