Бенчмарк

Од денеска се укинува роамингот во земјите на ЕУ

Денеска официјално стапува на сила укинувањето на роамингот за сите корисници на мобилни телефони во земјите на Европската Унија. Владите и институциите на земјите членки на Европската Унија потпишаа договор за техничките услови за намалувањето на давачките за роаминг на телекомуникациските оператори, а тој беше изгласан на седници на Советот на Европа и на Европарламентот. Според новиот договор, цената на мобилниот интернет, која во моментов е 7,7 евра за еден гигабајт, до 2022 година треба да се намали на 2,5 евра. 

Мапа: Кои се вторите по ред најголеми нации во секоја од европските земји

Сајтот theculturetrip.com направи интересна мапа на која се гледа кои нации се втори по големина во секоја од земјите во Европа. Турците се втора нација по големина во неколку европски земји, Албанците во Македонија и Грција, Србите во Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска...

Истражување: Електричните уреди се програмирани да покажат дефект веднаш по истекот на гаранцијата

​Речиси 92 отсто од граѓаните на Франција сметаат дека електричните уреди што ги купуваат се програмирани да траат покус период, односно да се покаже дефект веднаш по истекот на гаранцијата. Поради ова Одборот за внатрешен пазар и заштита на потрошувачите при Европскиот парламент усвои извештај за продолжување на рокот на употреба на уредите.

Завршната конференција на ИПА проектот – „Унапредување на услугите за социјална вклученост“

На 8 јуни 2017 се одржа завршната конференција на ИПА проектот поддржан од ЕУ – „Унапредување на услугите за социјална вклученост“. На настанот министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска ги додели сертификатите на учесниците во обуките во рамките 

ЕУ подготвува две милијарди евра за помош на Западен Балкан

Европската Унија најави дополнителна помош од две милијарди евра за Западен Балкан, пишува денеска сараевски „Дневни аваз“, повикувајќи се на извори блиски до Европската инвестициска банка. По состанокот на Советот на министри на ЕУ и Европскиот совет, каде посебно се стави акцент на 

Меркел: Перспективите за членство на Западен Балкан во ЕУ треба да се имаат предвид

​Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија гледа интереси на други „геополитички актери“ кон државите од Западен Балкан и смета дека треба да се почитува преспективата за интеграција на тие држави во Унијата, јави ТАСС.

Производителите на храна ги делат европските пазари: Амбалажата е иста, но квалитетот не!

Потрошувачите во Источна Европа одамна откриле дека европските производители им испраќаат храна со исти имиња, но со понизок квалитет и 

Европарламентот побара исклучување на Унгарија од носењето на одлуки во ЕУ

​Со Резолуција, што со мнозинство гласови беше усвоена денеска на пленарнате седница на Европскиот парламент во Стразбур, европратениците побараа покренување на процедура за санкционирање на Унгарија, поради „јасен ризик од сериозно прекршување“ на европските вредности.

Важноста на 9. мај: Ден на победата над фашизмот и на слободна Европа

На деветти мај 1945 година со капитулацијата на нацистичка Германија заврши Втората светска војна во Европа и 9 мај се оттогаш одбележува како Ден на победата. Безусловната капитулација на Гермнаија во Берлин ја потпиша во 1945 година фелдмаршал Вилхелм 

Мароканци, Албанци и Турци најбројни нови државјани на ЕУ

Државјани на некоја од земјите членки на Европската унија, во 2015 година, главно станале Мароканците (10,2 отсто), Албанците (4,2 отсто) и Турците (4,2 отсто). - Вкупно 86.100 Мароканци станале Европејци, при што 88 проценти од нив го избрале италијанското,