Чиста околина

Нова пречистителна станица за третман на отпадни води во Кичево благодарение на средства од ЕУ

Општина Кичево доби нова пречистителна станица за третман на отпадни води, со што трајно се решава проблемот со отпадните води во општината и се подигнуваат стандардите за заштита на животната средина. 

„Го сакам Водно“ реагираат на изјавите на Заев за гасоводот на Водно и го канат заедно да видат што ќе се уништи

Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ реагира на изјавите на премиерот Зоран Заев дадени во емисијата „Само вистина“ на телевизија „Канал 5“.

Користењето на алтернативните горива ќе го намали загадувањето и ќе ја зголеми конкурентоста на економија

Употребата на алтернативните горива во индустријата ќе донесе видливи придобивки за животната средина, за општеството и за економијата на земјата и затоа нивната употреба во Македонија треба да се охрабри и стимулира, по примерот на развиените земји и членките на Европската Унија.

Отпадното масло не го фрлајте во одводот, „Саниленс“ го користи како ресурс

Компанијата Sunilens отпадното масло од нашите домаќинства може да го искористи како ресурс и затоа, не го фрлајте во одводот, туку едноставно собирајте го.

Вработените на Комерцијална банка го чистеа Градски парк

Во акцијата што вработените и менаџментот од Комерцијална банка АД Скопје и познатите  уметници Влатко Стефановски и Весна Гиновска Илкова во соработка со „Пакомак“ ја спроведоа на 9 јуни во Градскиот парк во Скопје, под мотото „Чиста навика“ беа собрани најмалку 40 големи кеси со отпад.  

 

НВО работилница во рамки на „Отворен ден во УСЈЕ“

Во рамки на годинешниот „Отворен ден во УСЈЕ“, невладината организација „Гоу Грин“ (Go Green) организираше работилница за искуствата од соработката на невладиниот сектор со индустријата, чија цел е следење на имплементацијата на највисоките стандарди во грижата за животната средина. 

Анѓушев заедно со граѓаните ќе разгледува кој дел од Водно треба да се уништи за изградба на гасоводот

На повик на вицепремиерот Кочо Анѓушев, вчера, претставници од граѓански инцијативи се сретнаа со него, заедно со директорот на МЕР, Бајрам Реџепи, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и шефот на неговиот кабинет, Никола Наумоски, во просториите на Владата.

Граѓаните против изградбата на гасоводот низ парк-шумата Водно

Граѓанските иницијативи и по завршувањето на преговорите со Македонски енергетски ресурси (МЕР) остануваат на ставот против изгадба на гасоводот низ парк-шумата Водно. Од НВО „Го сакам Водно“ порачуваат дека ќе се борат со сите расположливи средства доколку се продолжи со работење на трасата.

 

Уште еден автобус на гас на ЈСП, ќе сообраќа на линијата 5

ЈСП Скопје денеска потпиша договор со компанијата МАН Импортер Македонија, ексклузивен увозник на МАН за македонскиот пазар, за пробно користење автобус од типот Lion`s City A21 кој користи природен компримиран гас т.н. CNG.

Акција на Екон Електрон и Екоцентар: Исчистете ги вашите домови од стари и неисправни апарати

ЕКОН ЕЛЕКТРОН заедно со ЕКОЦЕНТАР 97 Скопје, започнаа нова акција за собирање на електронскиот и електричен отпад од домаќинствата во Скопје.