Беспарица

Септември 15, 2017 Беспарица Никола Осило

Македонска трагедија: Девет проценти од вработените се сиромашни

Околу девет проценти од вработените во Македонија се сиромашни или имаат приходи пониски од 12 илјади денари, покажуваат официјалните статистички податоци кои беа изнесени на денешната конференција за сиромашни и социјално исклучени лица што ја организираше Македонската платформа против сиромаштија.

 

Како да се справите со семејниот буџет

Управувањето со финансиите е вештина која вреди да се развива како млад родител. Ова ќе ви овозможи оптимално да го контролирате вашето домаќинство. Да бидете финансиски мудри ви гарантира и вие и вашите деца живот кој е релативно удобен и обезбеден во иднина. Затоа, важно е да имате буџет за семејни финансии.

ССНМ: Половина од новинарите имаат потпросечна плата и не можат да прехранат семејство

Речиси 45 проценти од македонските новинари примаат плата пониска од државниот просек, кој изнесува 22.808 денари. Ова го покажа новата анкета на Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ), спроведена во јули и во август годинава користејќи го интернет сервисот „срвеј манки“ (Survey Monkey).

Таравари: Сите здравствени установи се во долгови

Сите јавни здравствени установи без исклучок се во долгови, изјави денеска министерот за здравство Арбен Таравари.Директорката на Јавната установа од областа на здравството за потребите на ЈЗУ Универзитетски клиники, Завод и Ургентен центар-Скопје, Шкодране Дардишта, одговарајќи на новинарско прашање рече дека долговите на клиниките се од минатата гарнитура и се обидуваат заедно со министерот за здравство и со новите директори на клиниките да најдат решение за проблемот.

Колку чини подготовката на еден ученик за првиот училишен ден

За неколку дена почнува новата учебна година, а со тоа и трошоците на родителите за подготовка на своите деца за училиште. Според пресметките за целосна подготовка на еден ученик за во училиште на четврти септември родителите треба да одвојат најмалку 100 евра за еден ученик.

(ВИДЕО) Заштеда на пари и време: Едноставен трик за чистење на клима-уредот

Изминативе неколку дена поради неподносливиот топлотен бран и најголемите противници на користењето на клима-уредите, не можеа без нив. Разладувањето со нив и нивното одржување чини пари, но постои начин и самите да го исчистите клима-уредот за да биде поефикасен, и да заштедите пари на тоа.

Знаете ли кои се вашите права: Како да си ги вратите парите ако Ве „зезне“ туристичката агенција

Во тек е сезоната на летни одмори кога се склучуваат разни договори со туристички агенции и угостители во кои тие и лицата што уплаќаат за летување имаат свои права и обврски. За аранжман за летен одмор туристите склучуваат договор со туристичките агенции за условите на тој аранжман и имаат свои права и обврски

Итри начини како да најдете евтини авиобилети

Постојат неколку итри начини да најдете евтини билети за авион во последната минута во секоја точка на светот.  Daily Star објавуви селекција од совети со кои, наводно, може да Ви го обезбеди најевтиниот билет за авион. Прво, најдобро е билети да се бараат не во сајтовите на буџетските авиокомпании, туку на сајтовите кои се занимаваат со споредување на цените - (Skyscanner, Opodo и други). 

Туристите годинава се соочија со 30 проценти повисоки цени во Грција

Туристите што годинава се на летување во Грција, велат дека цените во ресторани и на плажа се поскапи за 30 проценти. Има поскапувања на пијалоците, храната, и лежалките за на плажа. „Секоја година на летување одиме во Грција, но оваа забележавме зголемување на цените. Потрошивме повеќе пари од вообичаено

Патувате на море во Грција, Хрватска, Црна Гора или Бугарија: Каде има најскапа, а каде најевтина храна?

Патувате на море во Грција, Црна Гора, Бугарија или Хрватска, но дали е потребно да ги носите скоро сите намирници од дома за да заштедите. Она што е јасно е дека највисоки се цените на прехранбените производи во Грција, а најниски цени на море има во Бугарија.