Бизнис

Кина ќе продолжи да ги охрабрува компаниите да инвестираат во Македонија

Кинеската влада нема да ја промени политиката кон Македонија. Традиционалното пријателство меѓу двете земји има силна основа и верувам дека која било партија да дојде на власт нема да ја промени таа политика кон Кина, изјави

Анѓушев: Веднаш да сопре објавувањето на јавните повици од страна на АД ЕЛЕМ

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, реагираше во однос на денешната прес конференција на АД ЕЛЕМ на која е соопштено дека ќе бидат објавени јавни повици за набавка на рударска опрема за

Почна со работа фабриката на „Адиент“ во Струмица, инвестиција од 20 милиони евра

„Адиент“, глобалниот лидер во областа на производство на автомобилски седишта, денес официјално го најави отворањето на својата нова фабрика за производство на навлаки за автомобилски седишта, сместена во технолошко-индустриската развојна зона во Струмица.

ЕЛЕМ објави два тендери тешки 80 милиони евра за инвестиции во РЕК Битола

АД ЕЛЕМ ќе ги објави јавните повици за набавка на рударска опрема за РЕК „Битола и за изградба на систем за топлификација на Битола, Новаци, Логоварди и Могила во вредност од околу 80 милиони евра, најави денеска генералниот директор на компанијата Христијан Мицкоски.

БЕГ креира база на апликанти за нови работни места

БЕГ (Балкан енерџи груп) почнува со реализација на проектот за креирање база на податоци за евиденција на расположливите стручни кадри од домашниот пазар на труд од разчични профили кои ќе бидат евидентирани и селектирани, а ќе бидат земени предвид во идните процеси за вработување во 

Жарко Луковски заминува од Македонски Телеком

Жарко Луковски, досегашен главен оперативен директор на Македонски Телеком, поради истекување на менаџерскиот договор, на 30 -ти овој месец заминува од компанијата. Неговата функција во период од три месеци почнувајќи од 1. јули ќе

Ќе го изгради ли новата Влада долгонајавуваниот автопат до Косово?

Автопатот „Арбен Џафери“ кој треба автопатски да ги поврзе Скопје и Приштина, се гради забрзано, но од косовска страна. Амбасадорот на Косово во Македонија, Илбер Хиса вчера го информираше министерот за економија Крешник Бектеши

Почина познатиот скопски бизнисмен Буцо Лазов

Познатиот скопски бизнисмен Владимир Буцо Лазов починал синоќа.Од него се простуваат голем број на негови пријатели на Фејсбук. „Уште една скопска легенда замина на оној свет Буцо Лазов идол на повеќе генерации. Почивај во мир“, напиша Александар Ружин.

Раст на побарувачката за девизи

Во мај, на девизниот пазар беше забележан сезонски раст на побарувачката за девизи, пред сѐ од страна на фирмите, којашто во дел беше надоместена од силната понуда на девизи од страна на менувачниците, информираат од Народната банка на Македонија (НБРМ). 

Македонските граѓани помалку штедат, а повеќе се задолжуваат

Првичните податоци за мај 2017 година на Народната банка на Македонија (НБРМ) покажуваат месечно намалување на депозитната база, петти месец последователно.