еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

До Собранието поднесен предлог за разрешување на министрите Меџити и Алиу

Техничкиот премиер Талат Џафери денеска достави допис до претседателот на Собранието, Јован Митрески, со кој се предлага Собранието, на првата наредна седница, да ги разреши министерот за здравство, Фатмир Меџити и министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу, кадри на Алијанса за Албанците (АА).

Нивната смена е резултат на кавгата на претседателот на АА, Арбен Таравари и поранешниот лидер Зијадин Села. И двајцата застанаа на страната на Таравари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Министрите Меџити и Алиу пред разрешување поради несогласувањата на Таравари и Меџити

Во дописот како што информираат од Владата, тој предлага Собранието да ги избере Илир Демири, за министер кој ќе раководи со Министерството за здравство и Наим Бајрами, за министер кој ќе раководи со Министерството за информатичко општество и администрација, и двајцата кадри на АА, кои вчера ги предложи партијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе ја „падне“ ли и техничката влада кавгата на Таравари и Села?

Алијанса за Албанците најде замена за министрите Меџити и Алиу, кои застанаа на страната на Таравари

Каков имот пријавила разрешената директорка на Пошта, кадар на АА, која застана зад Таравари

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вредноста на американскиот долар драматично расте, на еврото паѓа

Редакција

(Видео) Либија пред пропаст: Кој е Генералот Калифа Хафтар – човекот што повторно ја „запали“ Африка?

Редакција

Обвинителство: Реакцијата на Рускоска со „гаќите“ е израз на моментално разочарување

Редакција