еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Европската комисија ги повика Македонија и Грција да го почитуваат Договорот од Преспа

Во изјава за Еуроактив, портпаролот на Европската комисија, вели дека Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција треба да се почитува од „сите страни“ и со „добра волја“.

„Добрососедските односи и регионалната соработка остануваат суштински за процесот на проширување. Постојните билатерални договори треба да се спроведуваат со добра волја од сите страни, вклучително и Договорот од Преспа меѓу Северна Македонија и Грција“, вели тој за Еурактив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Остро предупредување од потпретседателот на Европската комисија до Македонија за Договорот од Преспа

САД разочарани од Силјановска, ќе следат дали новата влада ќе го почитува Договорот од Преспа, вели посекретарката на Стејт департментот

Фото: Унсплеш

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судењето за „Титаник“ одложено за 17 февруари

Редакција

Во текот на ноќва и утре северен ветер и снег и на пониските места

Редакција

Осум обвинети во „Багер“ признаа дека ископувале предмети од културно наследство

Редакција