еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се нафтените компании кои со лажни фактури се обиделе да го оштетат буџетот за околу 3 милиони евра

Од Управата за јавни приходи (УЈП) не ги соопштија имињата на трите нафтени компании кои со лажни фактури се обиделе да го оштетат државниот буџетот за околу 3 милиони евра, бидејќи законот не го дозволувал тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Три нафтени компании се обиделе со лажни фактури да го оштетат буџетот за околу 3 милиони евра

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска со новинарите сподели дека се работи компании од липковско-кумановскиот регион, а зад кои како што се сомнева УЈП, стојат двајца сопственици.

Тие имале и заеднички сметководител.

Сите три биле регистрирани како трговци со нафта и нафтени деривати, а за тоа немале лиценца, бензиски пумпи, ниту пак складишта за чување, туку само лажни фактури дека купувале нафта и нафтени деривати.

Кога започнала истрагата ја промениле сопственичката структура. Кај првата компанија потоа како сопственик и управител се јавува државјанка од Хрватска, а кај другите две државјанин од Косово.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сиљановска Давкова со двојна предност во однос на Пендаровски

Редакција

Државата и натаму нејасна – гасот певтин, а ние го купуваме по фиксна и поскапа цена

Редакција

Ако се проневери еден денар за изградба на коридорите, да скапеме во доживотен затвор, вели Груби

Редакција