еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Меџити и Алиу нема да поднесат оставки, ќе бидат ли сепак сменети?

Откако денеска од владејачката Алијанса за Албанците (АА) побараа оставки од партиските кадри, министерот за здравство Фатмир Меџити и министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу, бидејќи застанаа на страната на претседателот Арбен Таравари, двајцата министри одржаа прес-конференција пред Владата и најавија дека нема да поднесат оставки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе има ли смена на министри на АА, поради несогласувањето на Таравари и Села?

„Нема да поднесеме оставка, прво затоа што работевме транспарентно и второ, нашата партија не може да бара разрешување, бидејќи нема основа врз која може да го бара тоа и бидејќи резултатите зборуваат сами за себе“, рече Алиу.

Тие посочија и дека АА е единствена, нема крило, има легитимни органи и легитимен претседател – Арбен Таравари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Разрешени директори на АА кои застанаа на страната на Таравари

Ја најави ли Мицкоски поделбата во Алијанса за Албанците поради несогласувањето на Таравари и Села?

Уште еден министер застана зад Таравари во несогласувањата со Села

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев ќе се бори против лажните вести на Заев

Редакција

Двајца починати, 56 нови случаи на Ковид-19

Редакција

Детален преглед на состојбата со Ковид-19 во македонските болници

Редакција