еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

42-годишниот Велешанец кој е позитивен на конго кримската хеморагична треска е во добра состојба

Пациентот е хоспитализиран кај нас и е во добра општа состојба. Тој пет дена наназад се жалел на покачена температура, главоболка и на мускулно-зглобни болки, поради што и побарал лекарска помош. Ја следиме неговата состојба, изјави денеска директорката на Инфективната клиника, Милена Стевановиќ, во врска со четириесет и двегодишен велешанец, кој е трет случај на конго кримската хеморагична треска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трет случај на конго кримска хеморагична треска, заболен е 42-годишен маж од Велес

Таа информираше дека во саботата вечер е донесен суспектен пациент со конго кримска треска од велешката Болница и во текот на вечерта неговата дијагноза е потврдена.

-Лабораториски анализите беа со намалени тромбоцити во текот на вчерашниот ден, но со соодветна супституција. Ние ова го третираме мултидисциплинарно во консултација со колегите од транфузиологија.

Денешните анализи се уредни, но тоа не значи дека нема да имаме тек и развој на болеста, се надеваме поволен, како што беше и кај претходната пациентка, рече Стевановиќ.

Во однос на вработената од Инфективната клиника која беше инфицирана во текот на својата работа, Стевановиќ посочи дека таа е стабилна и добра, опоравувањето е во тек и не очекуваат компликации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои се симптомите на конго-кримска хеморагична треска од која е заболен вработен на Инфективна

МИА/Фото: МЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Уште не се знае што ќе биде со трговците кои не ги почитуваат владините мерки, вели Бектеши

Редакција

Нема стан, има кредит: Каков имот пријавил министерот Горан Милевски

Редакција

Шест лица починале дома: Од Ковид-19 починаа 14 лица

Редакција