еМагазин

Tag : конго-кримска хеморагична треска

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Прва опишана епидемија со конго-кримска хеморагична треска во Македонија имало во 1971 година

Редакција
Велешанец на 42-годишна возраст е третиот регистриран случај на конго-кримска хеморагична треска во Македонија. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ 42-годишниот Велешанец кој е позитивен на конго кримската хеморагична...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Конго-кримска хеморагична треска: Како се пренесува, кои се симптомите и како да се заштитите

Редакција
Во Македонија е регистриран третиот случај на конго-кримска хеморагична треска. Станува збор за 42-годишен Велешанец, кој е во добра состојба. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ 42-годишниот Велешанец кој...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Рибарењето можен начин за зараза кај третиот случај на конго кримска хеморагична треска

Редакција
Третиот случај на конго кримска хеморагична треска кај нас е 42-годишен велешанец, а можниот начин на зараза е неговото рибарење покрај дел на Вардар, каде...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

42-годишниот Велешанец кој е позитивен на конго кримската хеморагична треска е во добра состојба

Редакција
Пациентот е хоспитализиран кај нас и е во добра општа состојба. Тој пет дена наназад се жалел на покачена температура, главоболка и на мускулно-зглобни болки,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Болничарката со конго-кримска хеморагична треска прими прва доза „рибавирин“

Редакција
Болничарката со конго-кримска хеморагична треска прими прва доза „рибавирин“, информираа од Инфективната клиника. Започната е терапијата, ќе се дава и наредните четири дена. – За...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Обезбеден лекот за конго-кримска хеморагична треска, болничарката во стабилна состојба

Редакција
Обезбеден е лек за конго-кримска хеморагична треска, а болничарката на Инфективната клиника е во стабилна состојба. Информацијата за МИА ја потврди директорката на клиниката, Милена...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Болничарката со конго-кримска хеморагична треска засега во стабилна состојба, 11 лица со кои контактирала под 14 дневен надзор

Редакција
Болничарката со конго-кримска хеморагична треска засега е во стабилна состојба. Самата болест има своја еволуција, така што првите денови не се така лоши, меѓутоа после...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Без паника, не очекуваме повеќе случаи на конго-кримска хеморагична треска во блиска иднина, вели Мехмедовиќ

Редакција
Не треба да се крева паника во однос на новата состојба со конго-кримска хеморагична треска, изјави за МИА, портпаролот на Комисијата  за заразни болести, Злате...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кои се симптомите на конго-кримска хеморагична треска од која е заболен вработен на Инфективна

Редакција
Вработен на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби е новиот случај на заболен со конго-кримска хеморагична треска во Македонија. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Вработен на Инфективна...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Вработен на Инфективна позитивен на конго-кримска хеморагична треска и е хоспитализиран

Редакција
По потврдување на случај на конго-кримска хеморагична треска кај жена на 27 годишна возраст, еден од вработените на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...