еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Ахмети не е за предвремени парламентарни избори, Собранието да ја донесе одлуката за Договорот со Грција

„Денешниот ден е важен за сите граѓани, за институциите, за демократијата. Денеска демонстриравме демократија, процес за влез во НАТО и ЕУ. Овој процес значи реформа за затворање на прашањето со Грција. Вечерва сакаме да кажеме дека Собранието треба да ја донесе таа важна одлука за Договорот со Грција. Ние ќе гласаме за. Во изборите во 2016 година кажавме дека сме за НАТО и сите сакаме да влеземе во НАТО и ЕУ. Ние затоа го  добивме тој мандат за да влеземе во НАТО, затоа што друга алтернатива немаме. Референдумот е консултативен“, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

На прашање што ако не се реализираат уставните измени, дали ДУИ е за предвремени парламентарни избори, Ахмети рече Македонија има многу поважни работи отколку предвремени парламентарни избори.

МИА/Фото: Ахмети/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Претседателот на Судскиот совет, Караџоски повикан во Обвинителството

Редакција

Твитер „збесна“ по говорот на Иванов: „Ееее СДСМ, дојде ред Хорхе да брише под со вас“

Никола Осило

Со законски измени крај за лихварските провизии и трошоци кај кредитите

Никола Осило