еМагазин
Image default
Техно ТОП СТОРИИ

Браво: Нема веќе политички огласи на Твитер

Компанијата „Твитер“ денеска соопшти дека ќе ги забрани сите видови политичко огласување на оваа социјална мрежа ширум светот.

Извршниот директор на компанијата Џек Дорси на Твитер наведе дека досегот на таквите пораки „треба да биде заслужен, а не купен“, пренесува Би-Би-Си.

Тој додаде дека одлуката за забрана на политичко огласување ќе стапи на сила на 22 ноември и дека ќе важи за сите изборни огласи, како и за огласите што се поврзани со политички прашања, наведува Гардијан.

– Иако огласувањето на интернет е неверојатно моќно и многу ефикасно за комерцијалните огласувачи, таа моќ донесува значајни ризици за политиката, наведува Дорси.

Најновиот потег на Твитер е во целосна спротивност со одлуката на ривалската социјална мрежа Фејсбук, која претходно овој месец соопшти дека нема да проверува ниту отстранува огласи што ги објавуваат политичарите.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Трагедија кај Ниш: Воз удри во автобус со деца, се пребројуваат жртвите

Никола Осило

(Галерија) Елена Реи со нови насловни и заштитно лице за козметичка куќа La Mer

Редакција

Скопјани редовни посетители на стриптиз во ноќниот клуб „Огниште“ и ресторанот „Кале“ во 70-тите

Никола Осило