еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Церемонија во Вила Водно: Листа на гости кои ќе присуствуваат на инаугурацијата на Пендаровски

По свечената церемонија на примопредавање на функцијата Претседател од страна на Ѓорге Иванов на Стево Пендаровски, предвидени се билатерални средби на новиот претседател со неговите колеги од регионот кои ќе присуствуваат на инаугурацијата.

„Претседателот Стево Пендаровски ќе оствари билатерални средби со претседателот на Република Бугарија Румен Радев, со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, со претседателот на Република Косово, Хашим Тачи.

Предвидено е претседателот Пендаровски да оствари билатерални средби и со Срѓан Дармановиќ, министер за надворешни работи и европски интеграции на Црна Гора, со Фарук Кајмакчи, заменик МНР на Република Турција и со Пјотр Вавжик, државен потсекретар во МНР на Република Полска“, се вели во соопштението од Кабинетот на претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Пендаровски испратен од колегите: Од кое работно место заминува за претседател

Иванов денеска ќе ја предаде функцијата на Пендаровски: Детали за церемонијата во „Вила Водно“

Фото: Пендаровски/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски за „Политика“: Судбината на Преспанскиот договор ќе зависи од резултатите на изборите

Редакција

За неполн месец регистрирани 25 заболени од мали сипаници во Дебарско

Редакција

Балканска работа: „Тепачка“ за која земја бил наменет најголем дел од банана-кокаинот

Редакција