еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

Црниот биланс од земјотресот во Албанија достигна 49 жртви

Во земјотресот во Албанија загинаа 49 лица, од кои 25 во Драч, 23 во Туман и едно во местото Љач, информира премиерот Еди Рама.

Тој соопшти дека во Драч 1.260 луѓе се надвор од своите домови. Некои од нив се сместени во хотели и во школски сали, а дел се во шатори или кај свои блиски.

Во Туман околу 500 луѓе се сместени во шатори и подоцна ќе бидат сместени во хотели, а во Тирана надвор од домовите се 3.480 луѓе кои останеле без покрив на глава и се сместени во приватни центри, шатори или кај блиски.

Рамa додаде дека во Драч се оштетени преку 700 станови од кои 12 потполно, а оштетени се и 176 згради. Во Тирана оштетени се 230 станови, од кои 15 потполно, а 8 згради се надвор од функција, преку 60 се тешко оштетени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Снимки од дрон по катастрофалните земјотреси во Албанија

Како и Вие да помогнете: Црвениот крст со првична помош од 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

Земјотреси во Албанија го стресоа Балканот, силно почуствувани и во Македонија

Фото: The Independet

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Италијанската „ЕОС консалтинг“ го доби тендерот на Град Скопје за надзор на градежни работи вреден 487.000 евра

Никола Осило

Косово во знак на благодарност што Македонија гласаше за негов влез во Интерпол, може да ги испорача лицата кои ги бара македонската полиција

Редакција

Годинава тешко пасоши и лични карти со новото име на државата

Редакција