еМагазин
Image default
ТОП СТОРИИ ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Дали криптовалутите се депозити и зошто вложувањето во нив се смета за високоризично?

Крипто-средствата не се депозити, не се гарантирани и не постои механизам преку кој клиентите ќе бидат обесштетени, информираат од Народна банка.

„Оттука, ако пропадне платформата преку која се врши тргувањето или субјектот којшто издал некое крипто-средство, не постои механизам за обесштетување на имателите на крипто-средства.

Ова е една од причините поради кои вложувањето во крипто-средство се смета за високоризично,“ велат од Народна банка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дали е легално вложувањето во криптовалутите во странство и каков третман имаат овие трансакции во платниот промет со странство?

Што треба да знаете за криптовалутите: Кои се разликите помеѓу нив и парите?

Фото: Photo by Pierre Borthiry on Unsplash

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе си ги урне ли сама Владата шансите за успешен референдум за името?

Редакција

Судење за „Меѓународен сојуз”: Бизнисмени тврдат дека му дале 350 илјади евра кеш на Боки 13

Редакција

Мухамед Зеќири пристигна во Кривичниот суд

Редакција