еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Десет компании од Македонската берза со најголем профит: Злато, сребро и бронза за банките

Трите најголеми банки во нашата земја: Стопанска банка Скопје, Комерцијална банка и НЛБ Банка, се на врвот на листата десет компании од Македонската берза рангирани по остварената добивка во првото тримесечје од годинава.

Тие повторно се најпрофитабилни и покрај тоа што може да се види дека годинава имаат многу помала добивка отколку истиот период минатата година.

Тоа најверојатно се должи на големиот праг од минатата година кога трите банки остварија еднократен екстра профит од продажба на мултимилионски побарувања од „Фени“ односно продажба на удел во пензиски фонд.

На четвртото и  петто место на листата се Македонски телеком и Алкалоид.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Бујар Османи стана и „инспектор“ за употребата на албанскиот јазик

Редакција

Наташа Несторовска реизбрана за член на Управниот одбор на Стопанска Банка – Битола

Никола Осило

Дваесет години „Големото уво“ прислушува: Откривањето почна со Црвенковски, ќе заврши ли со Заев?

Никола Осило