еМагазин
Image default
Македонија

Димитров: Жалиме за настраданите во земјотресот во Албанија, подготвени сме да помогнеме

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изрази жалење за загубата на животите во земјотресот во Албанија и подготвеност за помош.

– Длабоко жалиме за загубата на животите во земјотресот во Албанија. Ние сме подготвени да помогнеме. Нашите мисли се со народот на Албанија, напиша утрово министерот Димитров на Твитер.

Тој исто така информираше дека се јавил на неговиот колега Гент Цакај, за да изрази сочувство за жртвите и да го информира дека работат на итно испраќање на тим за пронаоѓање и спасување и соодветна машинерија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотресот во Македонија почувствуван со интензитет од пет степени

(ВИДЕО) Потресни снимки од земјотресот во Албанија, неофицијално има и жртви

Земјотреси во Албанија го стресоа Балканот, силно почуствувани и во Македонија

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Свечена церемонија за Заев и Ципрас во Минхен, денеска ќе ја примаат наградата „Евалд Фон Клајст“

Редакција

(Фото) Во пасошите почнаа да се става печатот со појаснување дека припаѓаат на Северна Македонија

Редакција

Меѓу новозаболените со коронавирусот во Прилеп и деветгодишно дете

Редакција