еМагазин
Image default
Македонија

ДУИ: Скандалозен и срамен чин на упад во уставно загарантираната автономија на ИВЗ

Мојот и ставот на ДУИ за Исламската верска заедница (ИВЗ) е дека беше скандалозен и срамен чин на упад врз автономијата на уставно загарантираната автономија на верските заедници, во овој случај на ИВЗ, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

Затоа, продолжи, државата треба да ги преземе сите мерки да ја гарантира оваа независност и оваа автономија на верските заедници вклучувајќи ја и ИВЗ.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Скандалозна изјава на поглаварот на ИВЗ, Реџепи за судијка, за која доби аплауз: Не ја жалам, таквите нека починат

Поглаварот Реџепи ја обвини Владата и државните органи дека се насочени против ИВЗ

Нов обид за смена на поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи со судско решение и полиција

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За Французите Договорот од Преспа нема никаква врска со проширувањето: Франција против отварање преговори со Македонија

Редакција

Во суд се слушат„бомби“ за „Траекторија“: Груевски барал во изградба на патишта да се вклучи и Ѕинго

Редакција

МОСТ: Сите гласачки места се отворени навремено и нема проблеми

Редакција