еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Едни се вакцинираа, други протестираа: За два дена вакцинирани 990 деца

Министерство за здравство информираше дека изминатите два дена биле вакцинирани вкупно 990 деца со МРП вакцина. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници).

„Вакциналните пунктови во поликлиниките „Букурешт“, „Бит Пазар“ и „Јане Сандански“, викендов, на 5 и 6 јануари 2019 година, ќе работат во две смени, во периодот од 07:30 до 19:00 часот. Во понеделник, на 7 јануари 2019 година, овие пунктови ќе работат само прва смена од 07:30 до 13:00 часот“, се вели во соопштението.

Синоќа пак се одржа протест на десетици граѓани против „присилната вакцинација“ со МРП, бидејќи не веруваат во квалитетот на вакцините.

Од друга страна надлежните и педијатрите смируваат и уверуваат дека вакцините се квалитетни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои се симптомите и како се пренесуваат мали сипаници

(ВИДЕО) Моделот Катарина Ивановска: „Јас сум вакцинирана. Го вакцинирав и моето дете“

Децата ќе можат да се вакцинираат и за викенд, вакциналните пунктови ќе работат

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Унгарското МНР за изјавата на Хан за Груевски: Тој да се грижи за проширувањето, а не за законските процеси во земјите членки

Редакција

(Фото) Пендаровска и сопругите на амбасадорите на ручек кај Жбогар

Редакција

Твитер за пожарот во Нотр-Дам: „Везе за Нотр-Дам, а нема еден твит за македонските цркви и манастири“

Никола Осило