еМагазин
Image default
Бизнис

„Европа“ ја зголеми добивката за 111,5%

А.Д. „Европа“ – Скопје за 2018 година оствари добивка во износ од 106.301.820 денари и е поголема во однос на претходната година за 111,5%, соопшти компанијата преку Македонската берза.

Консолидираниот извештај на компанијата покажува дека вкупните оперативни приходи за 2018 година се зголемени за 12,3% во однос на истите во 2017 година. Останатите приходи бележат пад од 26,6%, а кај финансиските приходи падот е  54,3% во однос на 2017 година.

Фото: Европа

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макошпед купи акции во Европа

Во блок-трансакција продадени акции од „Европа“ за 50.000 евра

И Европа ќе им даде дополнителни 3 месеци скратено работно време на родителите кои се враќаат од породилно

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

УЈП распродава запленети автомобили и камиони за да наплати данок

Никола Осило

„Македонски телеком“ и „Оне.Вип“ во тесна трка на пазарот на мобилна телефонија

Никола Осило

ОТА ќе се „шири“ во просториите на „Македонски Телеком“ за месечна закупнина од 2.583 евра

Никола Осило