еМагазин
Image default
Балкан

(ВИДЕО) Се пееше „Македонија славна“: Тензично и инциденти на прославата на Денот на независноста на Грција

Вчерашното обележување на Денот на независноста на Грција не помина без тензии, пренесува дописникот на еМагазин од Солун.

За прв пат властите во Грција забранија на официјалните паради низ земјата, пароли и слогани против Македонците, Турците, Албанците… но, сепак се случија неколку инциденти во Кожани, Трикала…, Јанина, каде студенти марширајќи на парадата ја пееа националистичката „Македонија славна“, (песна, воен марш, која ја пееле грчките војници на време на балканските војни), Катерини, каде беше вербално нападнат пратеник на Сириза, по завршувањето на парадата, во Солун каде насобраниот народ за парадата скандираше дека „Македонија е грчка“ и ја пееше „Македонија славна“, а на музиката на „Македонија славна“ маршираше и единицата на гардата на претседателот во Атина… пренесува дописникот на еМагазин од Солун.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) За што се пее во грчката “Македонија славна“

Видео: Νίκος Σαλέπης trikalaola/lefteria nikolaos/Epirus TV NEWS/Wepost gr/Proto Thema

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Раст на премија на сите пазари и во сите сегменти на Триглав осигурување

Редакција

Нова демократија: Мандатот на Коѕијас ќе остане во историјата по штетниот Договор од Преспа

Редакција

(ВИДЕО) И Македонци на Парадата на гордоста во Солун

Редакција