еМагазин
Image default
ЖИВОТ

(Фото) Петре Шилегов го прослави 50-от роденден, тортите што ги добил ги подарил

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов го прослави 50-от роденден, но тортите што ги добил на подарок, ги подари.

„Ви благодарам на сите за роденденските честитки. Моите желби се исти како и вашите, да бидеме среќни, да се радуваме на животот и заедно да ги славиме убавите моменти.

Но, една од најголемите желби за радост ми се искрените детски насмевки, а сите знаеме колку децата се радуваат на родендените и тортите. Затоа, овие роденденски торти коишто денес ги добив, ги праќам за децата од “СОС Детско село“, „Дневниот Центар за деца на улица“ и „Дневенот центар за лица со Даунов синдром“, Институтот за белодробни заболувања во Козле, Детската клиника и Клиниката за Онкологија и искрено посакувам и се надевам дека нивните желби, ќе бидат наша реалност. Да им посакаме да бидат здрави, среќни и радосни“, напиша Шилегов на неговиот фејсбук-профил.

Тој повика да се помогне и да се донираат средства за Здружението „Трисомија 21“ за помош и поддршка на лицата со Даунов синдром на сметка – 380177189101121 и на здружението за заштита на правата на детето со сметка – 300000001103896

фото: Фејсбук/Шилегов/Град Скопје

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пукање во струшко Поум: Убиено 23-годишно момче, повредено уште едно лице

Никола Осило

Седум новозаболени од морбили, во животозагрозувачка состојба пациент на Инфективна клиника

Редакција

Татко ѝ на Калина на промоцијата на книгата праша: Зошто на Кајмакчалан некој ја пуштил гласината за наводно исчезнати мајка и дете

Силвана Жежова