еМагазин
Image default
Македонија

(Фото) Во Дојран откриен возобновениот споменик на бугарскиот генерал Каварналиев

Премиерот Зоран Заев и неговиот бугарски колега, Бојко Борисов, денеска присуствуваа на откривањето на возобновениот споменик на генералот на бугарската армија, Константин Каварналиев во Дојран.

“Во Дојран го откривме возобновениот споменик на Генералот на бугарската армија, Константин Каварналиев, кој го одбележува неговото вечно почивалиште. Оригиналниот споменик стоел на истото место до почеток на 1966 година.

Со возобнувањето на споменикот Општина Дојран добива уште една точка од историско значење, што сигурно ќе привлече туристи и туристичко внимание на дел од населението во Бугарија.

Со тоа добиваме уште едно обележје од богатата и слоевита историја на Балканот, која треба да ја почитуваме, но на која не треба да и робуваме“, напиша на Фејсбук, Заев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борисов инсистира до октомври да има договор чив е Гоце Делчев

(Фото) Заев и Борисов се поклонија на гробот на Гоце Делчев

Бугарија нема да ја блокирала Македонија за членство во ЕУ, вели Борисов

Борисов се извини за „северномакедонци“: Граѓани на Република Северна Македонија, простете

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ахмети: Ги повикувам пратениците на опозицијата да ни се придружат понатаму во процесот, нема назад

Редакција

Иванов: Објавувањето на Законот за јазици и Договорот од Преспа во Службен весник без мој потпис е противуставно и претставува основа за кривично гонење

Редакција

Видео од несреќата со македонскиот автобус кај Лесковац

Редакција