еМагазин

Tag : борисов

Македонија

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

Редакција
Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ,...
Македонија

Ќе се сретне со Борисов: Заев низ дијалог ќе барал решенија со пријателска Бугарија

Редакција
Исполнувањето на договорот е обврска на двете страни и верувам дека ќе продолжиме да изнаоѓаме решенија со пријателска Бугарија, вели премиерот Зоран Заев, во коментар...
Македонија

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

Редакција
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија...
Балкан ТОП СТОРИИ

Бојко Борисов: Македонците да запрат со историските игри доколку сакаат во ЕУ

Никола Осило
Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината...
Македонија

(Фото) Во Дојран откриен возобновениот споменик на бугарскиот генерал Каварналиев

Редакција
Премиерот Зоран Заев и неговиот бугарски колега, Бојко Борисов, денеска присуствуваа на откривањето на возобновениот споменик на генералот на бугарската армија, Константин Каварналиев во Дојран. “Во...
Македонија

Борисов инсистира до октомври да има договор чив е Гоце Делчев

Редакција
Бугарскиот премиер Бојко Борисов на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, рече дека до октомври мора да се реши прашањето за Гоце Делчев. Не кажа дали...
Македонија

(Фото) Заев и Борисов се поклонија на гробот на Гоце Делчев

Редакција
Премиерот Зоран Заев и неговиот гостин бугарскиот премиер Бојко Борисов, денеска заедно положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ во Скопје....
Македонија

Бугарија нема да ја блокирала Македонија за членство во ЕУ, вели Борисов

Редакција
Бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој е во посета на Македонија, на денешната прес-конференција со премиерот Зоран Заев, изјави дека Бугарија воопшто не помислува да ја...
Македонија

Заев верува дека со Бугарија ќе се договориме и за Гоце Делчев

Редакција
Премиерот Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со бугарскиот колега Бојко Борисов, кој е во посета на Македонија, рече дека верува оти со Бугарија ќе се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Борисов се извини за „северномакедонци“: Граѓани на Република Северна Македонија, простете

Редакција
Бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој е во посета на Македонија, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев се извини што неодамна граѓаните на земјава ги...