еМагазин

Tag : борисов

Македонија

Мицкоски се дообјасни: Гоце Делчев и јазикот се македонски

Редакција
По лавината од реакции во јавноста и на социјалните мрежи за видеото од средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и премиерот на Бугарија, Бојко...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Чекам видео од сребата Мицкоски-Мицотакис“: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на „тапет“ на Твитер по средбата со Борисов

Редакција
Средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со бугарскиот премиер Бојко Борисов предизвика лавина од реакции по социјалните мрежи. Детали од средбата ни пренесе и...
Македонија

(ВИДЕО) Борисов го испраша Мицкоски што мисли за ЕУ и за Договорот за добрососедство со Бугарија

Никола Осило
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имаше средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов во Загреб. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ „Чекам видео од сребата Мицкоски-Мицотакис“: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на...
Македонија

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

Редакција
Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советува премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка ако сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите со ЕУ,...
Македонија

Ќе се сретне со Борисов: Заев низ дијалог ќе барал решенија со пријателска Бугарија

Редакција
Исполнувањето на договорот е обврска на двете страни и верувам дека ќе продолжиме да изнаоѓаме решенија со пријателска Бугарија, вели премиерот Зоран Заев, во коментар...
Македонија

Борисов: Јас и Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

Редакција
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија...
Балкан ТОП СТОРИИ

Бојко Борисов: Македонците да запрат со историските игри доколку сакаат во ЕУ

Никола Осило
Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината...
Македонија

(Фото) Во Дојран откриен возобновениот споменик на бугарскиот генерал Каварналиев

Редакција
Премиерот Зоран Заев и неговиот бугарски колега, Бојко Борисов, денеска присуствуваа на откривањето на возобновениот споменик на генералот на бугарската армија, Константин Каварналиев во Дојран. “Во...
Македонија

Борисов инсистира до октомври да има договор чив е Гоце Делчев

Редакција
Бугарскиот премиер Бојко Борисов на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, рече дека до октомври мора да се реши прашањето за Гоце Делчев. Не кажа дали...
Македонија

(Фото) Заев и Борисов се поклонија на гробот на Гоце Делчев

Редакција
Премиерот Зоран Заев и неговиот гостин бугарскиот премиер Бојко Борисов, денеска заедно положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ во Скопје....