еМагазин

Tag : петков

Балкан ТОП СТОРИИ

Оддавала државни тајни на Македонија: Истражна постапка за советничката на Петков, Весела Чернева

Редакција
Бугарија повторно може да остане без влада, откако изби нов скандал поврзан со советничката за надворешна политика, Весела Чернева на поранешниот бугарски премиер Кирил Петков,...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Османи во Софија се сретна и со Бојко Борисов и Кирил Петков

Редакција
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој престојува во дводневна работна посета на Софија, денеска имаше средби со лидерите на главните политички партии претставени во...
Балкан ТОП СТОРИИ

Петков и даде петка на Генчовска за францускиот предлог: Бугарските барања станаа европски

Редакција
Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков во интервју за БТВ, предлогот на француското претседателство со Европската унија го оцени како исклучително добар кој направил бугарските...
Балкан ТОП СТОРИИ

Петков планира да прави нова влада

Редакција
Не е време да кажам кои ќе бидат новите министри, кога претседателот на Бугарија Румен Радев, ќе и го додели мандатот на „Промените продолжуваат“, изјави...
Балкан ТОП СТОРИИ

Што следи по паѓањето на владата на Петков, која е процедурата

Редакција
Бугарското Собрание вчера со 116 гласови „за“ Владата и 123 “против“, од вкупно 239 пратеници изгласа недоверба на Владата на премиерот Кирил Петков. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
Балкан ТОП СТОРИИ

Падна владата на Петков

Редакција
Попладнево во бугарското Собрание со 116 гласови „за“ Владата и 123 против, од вкупно 239 пратеници, е изгласана недоверба на Владата на премиерот Кирил Петков....
Балкан ТОП СТОРИИ

Денеска пет протести пред бугарското Собрание: Почнува расправата за гласање на недоверба на владата на Петков

Редакција
Денеска пред зградата на Народото Собрание во Софија ќе се оддржат пет протести против бугарската Влада на премиер Кирил Петков, соопштија властите во земјата. Како...
Балкан ТОП СТОРИИ

Радев предупреди на „тешки последици“ ако Петков отстапи од ветото

Редакција
Бугарскиот претседател Румен Радев, коментирајќи пред новинарите во Софија, рече дека Владата на Кирил Петков треба да ги отфрли сите сомнежи дека може да се...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Петков денеска ќе достави до бугарското Собрание француски предлог за укинување на ветото

Редакција
Премиерот на Бугарија Кирил Петков денеска до Народното собрание ќе го испрати францускиот предлог за укинување на ветото на Република Северна Македонија и почеток на...
Балкан ТОП СТОРИИ

Трифонов ќе ги тужи Петков и Василев оти го нарекоа „мафија“

Редакција
Лидерот на „Има таков народ“, која излезе од бугарската Влада, Слави Трифонов синоќа најави дека ќе поднесе тужба против бугарскиот премиер Кирил Петков, министерот за...