еМагазин

Tag : борисов

Балкан

(Видео) Борисов го поистовети Гоце Делчев со Че Гевара: Наместо да не обединуваат, овие херои не разделуваат

Редакција
Хероите како Гоце Делчев нѐ разделуваат, наместо да не обединуваат, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов од Пловдив споредувајќи го Делчев со Че Гевара, пренесува БТВ. „Нашиот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ако признаеме дека Гоце Делчев е Бугарин, одма плата од 500 евра ќе има“: Твитер реакции за изјавата на Пендаровски

Редакција
И претседателот Стево Пендаровски, иако не е историчар, даде свое мислење за тоа чив е Гоце Делчев. Според него неспорно било дека Делчев се изјаснувал...
Македонија

Бугарскиот премиер Борисов: Македонците треба да созреат за датум за преговори со ЕУ

Редакција
Бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека Македонците мора да созреат за да добијат датум за почеток на преговорите со ЕУ. „Тие имаат многу нешта да...
Македонија

Заев раѓањето на Гоце Делчев ќе го слави во Бугарија

Редакција
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре ќе престојува во Република Бугарија, каде ќе се сретне со бугарскиот премиер Бојко Борисов. На средбата,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Борисов бара ревизија на издадените бугарски пасоши: Ќе настрадаат ли „побугарчените“ Македонци?

Редакција
Министерството за внатрешни работи на Бугарија и Државната агенција за национална безбедност да ги проверат издадените документи за бугарска легитимација за странски државјани во последните...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Илинденското востание е македонско или бугарско?

Редакција
Лавина од реакции на бугарскиот државен врв по повеќе од една недела предзвика изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека Илинденското востание е македонско, а...