еМагазин

Tag : Делчев

Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Пцуење на македонските полицајци и навреди за Македонија и Македонците: Бугарите стигнаа на Деве Баир

Редакција
Тензично е на граничниот премин со Бугарија, Деве Баир, каде пристигнаа бугарските граѓани кои доаѓаат во Скопје за чествувањето на роденденот на македонскиот великан Гоце...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВО ЖИВО) Чествување на роденденот на Гоце Делчев во Свети Спас

Редакција
Под силно обезбедување со многу полиција и полициски хеликоптер кој лета над Скопје, во црквата Свети Спас денеска се обележува 151-годишнината од раѓањето на македонскиот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Само неколку медиуми добија акредитација за следење на чествувањето на роденденот на Делчев, остра осуда од ЗНМ

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро го осудува селективниот пристап на Владата за акредитирање на одредени медиуми за следење на настанот на кој ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Апасиев во родното место на Делчев: Нема роденден со премолчени места на раѓање

Редакција
Во пресрет на 4. февруари, денот на раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица, предводена од претседателот Димитар Апасиев,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарскиот министер за внатрешни Демерџиев доаѓа во Скопје за роденденот на Делчев

Редакција
Бугарскиот вицепремиер задолжен за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи, Иван Демерџиев утре во Скопје ќе положи цвеќе на гробот на Гоце...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема најава за делегација од Бугарија за роденденот на Делчев, Ковачевски апелира на мирно и достоинствено чествување

Редакција
Владата не добила најава дека делегација од Бугарија ќе присуствува утре на одбележувањето 151 година од раѓањето на Гоце Делчев, соопшти премиерот Димитар Ковачевски, кој...
Македонија ТОП СТОРИИ

На новинарите им е забранет пристапот до црквата Свети Спас, ЗНМ со остра реакција

Редакција
Во пресрет на чествувањето за Гоце Делчев, Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) потенцира дека со оглед на тоа што станува збор за настан од...
Македонија ТОП СТОРИИ

И Османи со апел граѓаните да не подлегнуваат на провокации на роденденот на Делчев

Редакција
И министерот за надворешни работи Бујар Османи упати апел до јавноста за мирно и достоинствено чествување на 4 февруари, денот на кој се одбележува 151-годишнината...
Балкан

(Видео) Борисов го поистовети Гоце Делчев со Че Гевара: Наместо да не обединуваат, овие херои не разделуваат

Редакција
Хероите како Гоце Делчев нѐ разделуваат, наместо да не обединуваат, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов од Пловдив споредувајќи го Делчев со Че Гевара, пренесува БТВ. „Нашиот...