еМагазин
Image default
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Галерија) Непозната Македонија: Дебарско, еден од најживописните краеви во земјава

Дебарскиот крај, кој речиси никогаш не бил експониран како туристичка дестинација во Македонија, важи за еден од најживописните во земјава.

Дебар, лежи во југоисточниот дел на Дебарското Поле во подножјето на планината Дешат (Крчин) на надморска височина од 625 метри.

Опкружен е и со планините Стогово на исток и Јабланица на југ, кои го одделуваат дебарскиот крај од соседните области Кичевско и Дримкол во Струшко.

Градот Дебар се наоѓа на самиот брег до вештачкото Дебарско Езеро.

Планините и брдата Крчин, Тикварци и Пашина Ливада му даваат на градот прекрасен изглед.

Низ Дебар минуваат неколку реки како Вакуфска Река, Бански Поток, Цинцароска Река и некои помали. Водата од овие реки се влива во Црни Дрим.

Крајот е познати и по бањите со лековита вода.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Галерија) Монахињите во манастирот Рајчица прават сапуни со мед, козјо млеко и кал со сулфур

еМагазин во Дебар: Дебарчани убедени дека Груевски избегал од овде

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Власта со Кривичниот законик простува даночни измами: Општа амнестија на мала врата

Никола Осило

(Фото) Груевски на насловна на унгарскиот магазинот ХВГ: “Ја сакам Унгарија“

Редакција

(Видео) Француската полиција брутално уапси 150 средношколци

Никола Осило