еМагазин

Tag : јабланица

Локално

Авионите на ДЗС гасеа пожари во Орашец, Рамно и Ново Село, исфрлени 30 тони вода

Редакција
Дирекцијата за заштита и спасување и вчера продолжи со воздухопловна поддршка и целодневна акција за гасење на пожари во значаен дел од Македонија. Со направени
Локално

Пожар на планината Јабланица

Редакција
Голем пожар избувна на планината Јабланица, меѓу селата Октиси и Вишни. Поради непристапност на теренот екипите на Територијалната против пожарна единица, како што изјави за
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Убава вест: Јабланица ќе стане национален парк

Никола Осило
Владата ја прифати информацијата за поддршка на иницијативата за прогласување на Јабланица за национален парк. Иницијативата е од месните заедници на подрачјето на планината Јабланица,
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Галерија) Непозната Македонија: Дебарско, еден од најживописните краеви во земјава

Редакција
Дебарскиот крај, кој речиси никогаш не бил експониран како туристичка дестинација во Македонија, важи за еден од најживописните во земјава. Дебар, лежи во југоисточниот дел