еМагазин

Tag : Национален парк

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Триесет европски елени се „одомаќинија“ во Националниот парк Галичица

Редакција
Поминаа околу четири месеци од интродуцирањето на триесет европски елени во Националниот парк Галичица, соопштија оттаму преку нивниот Фејсбук-профил. „Елените одлично се адаптираа на новата...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото+Видео) Шар Планина ќе остане без дрвја додека државата ја прогласи за Национален парк

Никола Осило
Државните институции остануваат глуви на барањата на екологистите и воопшто на македонските граѓани Шар Планина под итно да се прогласи за Национален парк и да...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Видео) НП Маврово слави 70 години: Убавината каде што се раѓаат нови водопади и дивите животни си прават селфи

Никола Осило
Националниот парк Маврово прославува 70 години постоење со надеж дека македонскиот народ нема да дозволи негово уништување пред се од желбата за профит и искористување...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Фото) Боите кои го прават Пелистер едно од најубавите места на светот

Никола Осило
Диви јагоди, боровинки, капини, прекрасни цветови и зеленило, срни, диви свињи и голем број различен див свет можат да се забележат деновиве на Пелистер, националниот...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Убава вест: Јабланица ќе стане национален парк

Никола Осило
Владата ја прифати информацијата за поддршка на иницијативата за прогласување на Јабланица за национален парк. Иницијативата е од месните заедници на подрачјето на планината Јабланица,...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Влада: Постапката за избор на директор на НП „Галичица“ е целосно запазена

Редакција
Постапката за назначување на директор на Националниот парк „Галичица“ е целосно запазена, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. – Се работи за в.д. директор кој...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Фото-галерија): Јубилејни 70 години Национален парк Пелистер

Никола Осило
На 30 ноември во далечната 1948 година Пелистер беше прогласен за Национален парк. Овој голем јубилеј треба да биде потсетување за ретката природна убавина на...