еМагазин
Image default
Циа

Криволак во тајните документи на ЦИА

Како што во неколку наврати веќе пишуваше „еМагазин“, американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи меѓу кои и илјадници кои се однесуваат на Македонија и Југославија.

Во оваа прилика ви пренесуваме како агентите на ЦИА уште во 1956 година го вметнале војниот полигон Криволак во проектот Genetrix.

Станува збор за меморандум на разузнавачката агенција од февруари 1956 година во кој се детерминира начинот на употреба на базата на фотографии на ЦИА.

Во прилог на меморнадумот се дадени и земјите и местата од кои ЦИА располага со фотографии, меѓу кои се наоѓа и воениот полигон Криволак.

Интересно е што, ЦИА уште во тоа време имала строги правила во однос на употребата на фотографиите и наложувала дека пристап до нив ќе има само персоналот кој има диркетна потреба.

Оргиналниот документ на ЦИА ТУКА.

СИТЕ ДОКУМЕНТИ НА ЦИА ЗА МАКЕДОНИЈА КОИ ЕМАГАЗИН ДО СЕГА ГИ ОБЈАВИ МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ ОВДЕ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ЦИА открива дека Грција барала помош од САД да депортира 50.000 Македонци во Југославија

Никола Осило

Тајните документи на ЦИА откриваат обид за атентат на Тито од неговата гарда на Блед

Редакција

ЦИА открива дека ЈНА чувала специјално оружје во подземни магацини кај Битола

Никола Осило