еМагазин
Image default
Македонија

Куновска: Од оние кои даваа по 200.000 евра за една вечер за Цеца не знам какви очекувања имате за култура

Не престануваат реакциите за распределбата на парите од годишната програма на Министерството за култура во која не се најде место за реномирани манифестации какви што се Скопскиот џез фестивал, Оффест, Златно Славејче и други.

Реагираше и актерката и поранешна пратеничка од СДСМ, Софија Куновска.

„Од оние кои даваа по 200.000 евра за една вечер за Цеца не знам какви очекувања имате за култура. Се си повлеквит“, напиша Куновска на својот Фејсбук профил.

По бројните реакции во јавноста, премиерот Зоран Заев најави дека ќе се поништат дел од одлуките на комисиите во Министерството за култура и дека ќе има повторна прераспределба.

Фото: Куновска/Фејсбук

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макфакс: Фирми формирани два дена пред конкурсот во изборот за доделување пари од Министерството за култура

„На кого му треба Џез фестивал додека има Ѕвезде Гранда“: Твитер „прегреа„ за Годишната програма на Министерството за култура

Кој се е оштетен со Годишната програма на Министерство за култура: „Танец“ сотрен, Ансамблот на албански народни ора и песни колку барал толку добил

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Уште е рано за отворање на границите, вели Филипче

Редакција

Пребеганиот Никола Груевски остана без пратеничката плата

Никола Осило

Заев во Берлин на средба со Меркел и Макрон

Редакција