еМагазин
Image default
Македонија

Лавров: Русија со ништо не се обидела да влијае на исходот на референдумот за името во Македонија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Бања Лука негираше дека Русија се меша во исходот на референдумот за името во Македонија, јави новинската агенција ФЕНА.

– Русија со ништо не се обидела да влијае на исходот на референдумот за името во Македонија, додека пак гледаме како бројни европски и американски функционери навиваат за исходот на референдумот, изјави Лавров.

На средбите со претседателот на Република Српска, Милорад Додик и со министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ, Лавров рече Русија е против наметнувањето на „вештачки избор“ пред балканските држави, кои се принудуваат да се изјаснат дали се „со Запад или со Русите“. 

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со сослушување сведоци и очевидци продолжува судењето за „Ласкарци“

Редакција

43% од Грците сметаат дека Договорот од Преспа ќе се реализира

Редакција

Мицкоски не го оправдува бегството на Груевски, одговорноста да се бара од Заев и Спасовски

Редакција