еМагазин
Image default
БЕНЧМАРК

Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

Еден македонски граѓанин годишно консумира околу 0,85 килограми сладолед. Статистиката покажува дека во минатата година едно домаќинство во Македонија просечно купувало и трошело по 3,4 килограми сладолед.

Податоците на Еуростат, пак, покажуваат дека жителите во ЕУ консумираат шест литри годишно.

Во Македонија годишното прозводстви на сладолед изнесува 23.088 хектолитри.

Најголем производител во Европа е Германија со годишно производство од 517 милиони литри. На второ место е Италија со 511 милиони литри, трета е Франција со 466 милиони литри, Шпанија е четврта со 319 милиони литри, а Велика Британија со 288 литри е на петто место.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Според Евростат во Македонија живеат 2.077.100 лица

Редакција

Последна недела на Инфо денови за ИПАРД Програмата 2014-2020

Редакција

Нова методологија за преговори со ЕУ: Секоја членка ќе може да го „замрзне“ процесот за новите кандидати

Редакција