еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

Мерките против загадувањето прекинуваат да важат од утре, освен за Струмица

Владата информираше дека од утре прекинуваат мерките против загадувањето, за сите градови освен за Струмица.

„Согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на ПМ-10 честички се под дефинираниот праг на алармирање од 188 милиграми на метар кубен, и епизодата од два последователни дена е прекината во Скопје на мерните места Центар, Карпош и Ректорат, Миладиновци, Битола на мерните места Битола 1 и Битола 2, Гостивар и Тетово.

Прагот за алармирање на суспендирани честички со големина до 10 микрометри (надминување на вредноста од 188 милиграми на метар кубен во текот на два последователни денови) и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, е надминат на мерното место Струмица“, се вели во соопштението на Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Твитер „зовре“: „Само ние и бубашвабите можеме да издржиме вакво загадување„

Твитер за првото место на Скопје во светот по загадување: „Да скокаш у Вардар при таква загаденост треба стварно да веруваш у Господ“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Kој му ја укинал заштитата на Водно ако било заштитено во 1976 и во 1991 година?

Редакција

(Фото) Затворена е дивата депонија долж Кејот на Вардар, кај мостот „Газела“ во Карпош

Редакција

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Редакција