еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Многу прашалници висат во воздух во врска со увидот на УЈП во банкарските сметки

Реакциите за увидот на УЈП во банкарските сметки на граѓаните не стивнуваат. Иако директорката на УЈП, Сања Лукаревска објасни дека се работи за шпекулации во делот на заштитата на податоците, на социјалните мрежи сепак ја критикуваат оваа мерка.

Лукаревска објасни дека личните податоци на граѓаните се сигурни, загарантирани и заштитени.

„Користењето на податоците низ една ваква законска и сигурна процедура е императив за да може Управата за јавни приходи да издава однапред пополнети годишни даночни пријави кои граѓаните само ќе ги потврдуваат“, вели таа.

Новинарот и уредник на Севисот за проверка на факти, Владимир Петрески на неговиот фејсбук-профил вели дека оваа мерка не е ништо ново, само што никој не ја објасни суштината зошто се менува начинот на пристап до сметките односно да се спречи даночно затајување и перење пари.

Оваа влада има проблем со ПР-от. Ова со сметките на граѓаните и УЈП е глупост' Не станува збор за ништо што досега ги…

Posted by Vladimir Petreski on Недела, 12 август 2018

Марјан Николов од Центарот за економски анализи смета дека „наместо владата да се фокусира на приходната страна на буџетот и повторно и повторно да тренира строгост преку УЈП, да поработи на ефикасноста на расходната страна на јавните финансии.

„До сега видовме само интенција за понатамошно бркање во џебовите на ионака дисциплинираните даночни обврзници (ДДВ, банкарски сметки) наспроти тенденција за нетранспарентно и фаворизирачко и несоодветно делење на пари за иновации“ вели Николов на неговиот фејсбук-статус.

Sakam da im ukazham na Vlada na RM namesto da se fokusiraat na prihodnata strana na budzhetot i odnovo i odnovo da "…

Posted by Marjan Nikolov on Сабота, 11 август 2018

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Видеа кои што ја покажуваат страшната разурнувачка моќ на земјотресот во Турција и Сирија

Редакција

Деца за восхит: Ана Марија си замина оздравена, откако нејзиниот брат Никола ѝ донираше матични клетки да ја спаси

Редакција

Кривична пријава за „Андон Ќосето“: Преку Фејсбук му се заканувал на премиерот Зоран Заев

Редакција