еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

На возраст од 40 до 59 години, најмногу од новозаразените со корона вирусот во Македонија

Вчера во Македонија беа регистрирани 23 нови заразени со корона вирусот.

“Тестирани се вкупно 702 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2.

Од вкупниот број на тестирани, 365 припаѓаат на таргетираниот скрининг во градинките (Скопје, Велес и Кочани) без регистрирани позитивни случаи. Од таргетираниот скрининг 38 тестови се направени во домови за стари лица во Скопје, сите негативни.

Регистрирани се вкупно 23 нови позитивни лица.

Регистрирани се случаи во скоро сите возрасни групи, најголем дел од нив по 6 случаи во возрасните групи од 40-49 и 50-59 години, а во однос на дистрибуцијата по пол, пријавени се 10 од женски и 13 од машки пол.

Регистрирани се 5 хоспитализирани лица. Кај 9 лица е регистрирано присуство на коморбидитети.

Вкупно 8 лица имале контакт со веќе потврден случај на COVID-19 во државата, а не се регистрирани лица кои имале историја на неодамнешно патување (во последни 14 дена)“, стои во анализата на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), која еМагазин секојдневно ја пренесува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повеќе мажи, над 60 години и со претходни заболувања: Профил на починатите од корона вирусот во Македонија

Вкупно 257 здравствени работници во Македонија заразени со корона вирусот, оздравени 236

Фото: Факултет за ветеринарна медицина/табела: ИЈЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ има поголем рејтинг од СДСМ

Редакција

Владата ќе помага во реставрацијата на Нотр-Дам

Редакција

Косовскиот амбасадор Дедај го посети Томор Морина во затвор

Редакција