еМагазин
Image default
Бизнис

Не сите граѓани и фирми ќе добијат одложено плаќање на кредитите, велат од банките

Банките и штедилниците во согласност со донесената Уредба, ќе подготват и понудат можности на клиентите за променети договорни услови со цел ублажување на негативните економски ефекти на пандемијата со Ковид-19, која директно се одрази на дел од компаниите и физичките лица и нивната способност за редовно сервисирање на долговите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата донесе уредба за одложено плаќање на кредитите, на ред се банките

Од Македонската банкарска асоцијација наведуваат дека нејзините членки активно се подготвуваат да постапат согласно Уредбата при што истакнуваат дека Уредбата претставува олеснување за клиентите корисници на кредитен производ за изменување на условите секаде каде што ќе се утврди дека тоа е потребно.

Со Уредбата е пропишано банките и штедилниците да ги применат достапните мерки алтернативно или кумулативно, односно на своите интернет страници, или преку писмена или електронска комуникација, да ги известат клиентите за понуда која ќе вклучува промена на условите за сервисирањето на кредитната изложеност и/или да одлучуваат по секое поединечно барање доставено од должниците за промена на условите за сервисирањето на кредитната изложеност поднесено (писмено или електронски) и преку електронска комуникација да достават понуди до поединечните должници или ги известат за одбивање на барањето.

Македонската банкарска асоцијација, како што информираат, во периодот што следи ќе остане посветена на изнаоѓање решенија за надминување на сите проблеми предизвикани од оваа криза со најмали последици за сите чинители на нашето општество.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои фирми ќе бидат ослободени од персоналец и данок на добивка за март, април и мај

Фонд за поддршка на македонските онлајн медиуми!

УЈП нема да објавува листа на должници за април, мај и јуни

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Макпетрол“ оствари добивка од 9,4 милиони евра за девет месеци

Никола Осило

Живко Калков назначен за нов стечаен управник на штипски „Бетон“

Редакција

Агенцијата „Реалност-06“ го доби тендерот на прилепски „Водовод и канализација“ за времени вработувања вреден 191.000 евра

Никола Осило