еМагазин
Image default
Бизнис

Нова листа на УЈП: Расте бројот на должници и кај правните и кај физичките лица

На новата листата на должници на Управата за јавни приходи (УЈП) објавени се 2.013 должници – правни лица (повеќе за 89 од претходната листа) и 2.509 физички лица (повеќе за 627 од претходната листа).

Вкупно објавениот нето долг во Листата бр.8/2019 изнесува 9.855.487.876 денари, повеќе за 1.170.910.216 денари од претходната листа.

Нето-долгот за даноци и придонеси изнесува 9.704.800.807денари (повеќе за 1.167.263.170 денари од претходната листа), додека долгот за царински давачки е 150.687.069 денари (повеќе за 3.647.046 денари од претходната листа).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој се најде на новата Листа на должници на УЈП?

Нова листа на должници на УЈП, проверете дали сте на неа

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Македонијатурист“ купи акции од „Алкалоид“ за 80.000 евра

Никола Осило

Анѓушев: Јас сум еден од тие кои подлежи на новиот данок

Редакција

Германските инвеститори со лоша оценка за Владата зашто се фокусирала само на надворешната политика

Редакција