еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Од утре му почнува мандатот: ДИК и официјално му го врачи уверението на Пендаровски

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница му го врачи уверението на Стево Пендаровски за претседател на државата.

Претходно, ДИК ги објави конечните резултати од претседателските избори согласно кои Пендаровски беше избран за шеф на државата.

Утре Стево Пендаровски ќе биде инаугуриран на седница во Собранието, со што и официјално ќе го почне петгодишниот мандат.

МИА/Фото: Фејсбук/Пендаровски

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Вучиќ утре во Скопје на инаугурцијата на Пендаровски

Кој ќе присуствува на инаугурацијата на Пендаровски в недела

(Фото) Пендаровски испратен од колегите: Од кое работно место заминува за претседател

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Јутарњи: Дел од Косово ќе припадне на Србија, дел на Косово! Ќе го уништат ли така мирот Тачи и Вучиќ: Следи БИХ, па Македонија…

Редакција

Заев: Потпишав оставка на премиерската функција

Редакција

Заев: „Алтерантива“ и ДПА согласни да се најде заеднички кандидат за претседател

Редакција