еМагазин
Image default
Македонија

Поддршка за номинацијата на Заев и Ципрас за Нобеловата награда за мир од 33 европратеници од 16 земји

По прв пат на Балканот со покажано лидерство се постигнува ваков иновативен договор, пишуваат 33 европратеници од 16 земји и шест политички групи од Европскиот Парламент, во писмото до Норвешкиот комитет за Нобел, со кое ја поддржуваат иницијативата на Видед Бушамауи од Тунис, премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас да бидат добитници на Нобеловата награда за мир за 2019.

Писмото потпишано и од тројца европратеници од СИРИЗА, во целост го објави и грчката новинска агенција АНА-МПА и европратеникот Димитрис Пападимулис на неговиот официјален сајт, јави дописничката на МИА од Атина.

Потписниците велат дека се апсолутно убедени оти „предлогот на госпоѓа Бушамауи е правилен пристап и има големо значење, особено земајќи ги предвид сложените разлики во регионот на Западен Балкан, што многу страдаше од војните“.

-Ова е прв пат на Балканот да се постигне таков иновативен договор. И двајцата премиери го направија овој чекор напред, имајќи голем домашен притисок, а дека на крај стигнаа до таков позитивен резултат, се должи на нивното лидерство. Нивната номинација за Нобеловата награда за мир, испраќа порака до сите дека храброста и прогресивното размислување над националните граници треба да бидат наградени, пишуваат европтатениците во нивното писмо во кое објаснуваат зошто ја поддржуваат номинацијата на двајцата премиери.

Тие сметаат дека Нобеловата награда ќе им даде поддршка на Зоран Заев и Алексис Ципрас „во процесот на помирување и прифаќање на договорот во нивните земји“, но и дека ќе ги охрабри и другите да го следат конкретниот пример и да придонесат за мирно соседство.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО/ФОТО) Каде вечераа Заев и Ципрас со сопругите

(Фото) Селфи-фотографијата на Заев и Ципрас на насловна страница на „Фајненшал Тајмс“

(Фото) Заев и Ципрас на ручек во познат скопски ресторан, подоцна дојдоа Заева и Базиана

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бројот на здравствени работници во Македонија, заболени со коронавирусот порасна на 20

Редакција

Димитров: Од земјава за помалку од 24 часа заминале 1.331 граѓани

Редакција

Австриски „Стандард“: Русија го поткопува договорот со Грција

Редакција