еМагазин
Image default
Свет

Пропуст или порака: Планираат ли САД праќање 5.000 војници во Латинска Америка?

Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон е во центарот на американската јавност откако на прес конференција на која најавуваше санкции за државна нафтена компанија во Венецуела камерите „го фатија“ неговиот бележник каде што пишуваше „5.000 војници во Колумбија“.

Тој на прес-конференцијата не ја изговори оваа реченица, но светската јавност сега анализира дали станува збор за ненамерен пропуст на Болтон или добро смислен начин да се пренесе порака до Латинска Америка.

Фото:Evelyn T. Kpadeh/Anadolu Agency/Getty Images/Твитер/CNN

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ескалира состојбата во Латинска Америка: САД почнаа да ги повлекувaат дипломатите од Венецуела

(Видео) Венецуела на работ од граѓанска војна, светските сили повторно поделени

ОН: Над два милиона луѓе ја напуштија Венецуела поради недостиг на храна и лекови

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Ал Џазира Балкан“ креираше спот кој симболично укажува на глобалните закани на слободата на медиумите

Редакција

Глобалниот снабдувач со ИТ решенија „GVG“ отвори канцеларија во Мадрид

Никола Осило

Ципрас и Заев со празни раце: Денис Меквеги и Надја Мурад добитници на Нобеловата награда за мир

Редакција